Rovaniemi – to miasto świętego Mikołaja, stąd bowiem – jak głoszą opowieści, wyrusza ów hojny staruszek na saniach zaprzężonych w renifery, by wszystkim wierzącym w niego dzieciom sprawić radość upominkami.

Miasto jest stolicą prowincji Laponia. Znajduje się zaledwie kilka kilometrów od koła podbiegunowego. Mieszka tu o. 60 tysięcy osób. Rovaniemi to ważny ośrodek sportów zimowych oraz turystyki letniej. Jest tu lotnisko, istnieje dobre połączenie autobusowe z wieloma miastami fińskimi, także ze szwedzkimi.

Ślady pierwszych osadników pochodzą sprzed kilku wieków przed naszą erą. Miasto rozwinęło się w XIX wieku, gdy odkryto rudy żelaza. Źródłem dochodu mieszkańców był wyrąb i sprzedaż drewna na potrzeby przemysłu ciężkiego. Obecnie rozwija się branża spożywcza.

Klimat jest tu dosyć urozmaicony. Najniższa temperatura wynosiła minus 45 stopni, najwyższa zaś prawie 31 stopni C.

Niewielu Polaków tu zagląda. Ci jednak, którzy zamierzają zamieszkać w tym ciekawym miejscu, firma Jupiter ułatwia zadanie. Zorganizuje przeprowadzkę, przewożąc mienie prywatne, także firmowe z kraju. Posiada wszelkie stosowne pozwolenia i certyfikaty na przewóz międzynarodowy.