Oulu położone jest w zachodniej części Finlandii nad Zatoką Botnicką, przy ujściu rzeki Oulujoki. Mieszka tu ok. 150 tysięcy osób. Jest to miasto portowe.

Oulu ma prawa miejskie od 1605 roku. Przez wieki słynęło z handlu smołą i dziegciem, śledziami, futrami i wyrobami skórzanymi. Obecnie rozwija się tu przemysł drzewny, spożywczy, chemiczny i skórzany. Jednym z największych pracodawców jest Nokia Siemens Networks. Z powodu współpracy miejscowego uniwersytetu, ośrodków badawczych i parku technologicznego miasto bywa nazywane Doliną Krzemową. Znajduje się tu wiele firm informatycznych. Ciekawostką jest elektrownia torfowa, jedna z największych tego typu na świecie. Oprócz niej działa elektrownia wodna i wiele małych elektrowni wiatrowych.

Spośród zabytków warto zobaczyć ruiny zamku Kastellli z XIV wieku, katedrę z XVIII wieku czy ratusz miejski powstały w XIX wieku.

Polacy znajdują zatrudnienie głównie w usługach i branży informatycznej. Tym, którzy chcą osiąść w Oulu na dłużej czy na stałe, firma Jupiter proponuje usługi przeprowadzkowe. Kompleksowo, profesjonalnie, bezszkodowo.